Przejdź do treści

Wynajem busa od formalnej strony

Myślisz o wynajmie busa na wakacje, planujesz rodzinną wycieczkę lub po prostu potrzebujesz wygodnego i pakownego środka transportu, lecz obawiasz się formalności związanych z jego wypożyczeniem? Korzystanie z najmu busów to coraz popularniejsza, z uwagi na swoją funkcjonalność, usługa, która nie wiąże się ze skomplikowanymi formalnościami. Warto jednak wiedzieć, jakiego rodzaju kwestii należy dopełnić, by móc spokojnie cieszyć się jej walorami.

Bus, mikrobus i autobus

W świetle polskiego Prawa o ruchu drogowym każdy pojazd, którego konstrukcja umożliwia przewóz maksymalnie 9 osób z kierowcą łącznie, klasyfikowany jest jako pojazd osobowy. Znacząco upraszcza to procedurę najmu busa, która de facto według przepisów nie różni się niczym od wynajęcia samochodu osobowego dla 5 osób i nie wymaga posiadania szczególnych uprawnień. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku wypożyczenia pojazdu umożliwiającego przewóz większej liczby osób niż 9 – ten klasyfikowany jest już jako autobus (lub mikrobus dedykowany dla 10-20 kilku osób)  i wymaga od kierowcy prawa jazdy typu  D, D1. Pamiętaj jednak, że wszystkie dostępne w ofercie VipBusPolska.pl busy pozwalają na przewóz maksymalnie 9 osób z kierowcą włącznie, dzięki czemu są traktowane jak samochody osobowe.

Rzecz o uprawnieniach

Busy do przewozu 9 osób z kierowcą nie wymagają żadnych dodatkowych uprawnień – wystarczy, że posiadasz prawo jazdy typu B, by kierować tego rodzaju pojazdem. Obawiasz się prowadzić samochód o większych gabarytach lub nie masz prawa jazdy? Nic straconego – możesz skorzystać z usługi wynajęcia busa z kierowcą, dostępnej w naszej ofercie. Ciesz się podróżą i czasem spędzonym z bliskimi, a proces prowadzenia busa i odpowiedzialność za przebieg podróży sceduj na doświadczonego kierowcę.

Umowa wypożyczenia busa

Z punktu widzenia formalności związanych z najmem busa najistotniejszą kwestią jest umowa, którą zawierasz z wypożyczalnią. Muszą znaleźć się w niej informacje o tym, kto jest wynajmującym, czyli o wypożyczalni, a także dane najemcy. W umowie wypożyczenia busa należy także szczegółowo opisać warunki najmu oraz jego przedmiot. Kluczowe będzie również  wskazanie daty rozpoczęcia wynajmu busa oraz kwota za niego należna – w umowie powinno się wskazać dobową stawkę za wypożyczenie pojazdu oraz sumaryczną kwotę, którą musi uiścić wynajmujący. Istotną praktyką jest także zawarcie w umowie wszystkich przekazanych najemcy dokumentów, poniesionej kaucji, zasad zwrotu pojazdu, a także warunków odstąpienia od umowy.

Podpisanie dokumentu przez obie strony jest równoznaczne z akceptacją warunków, na jakich zostaje użyczony pojazd. Pamiętaj o tym, że umowa najmu busa jest dokumentem zabezpieczającym obie strony – zyskujesz dokument, który jasno reguluje Twoje obowiązki i wskazuje warunki, na których wypożyczasz pojazd.

Ubezpieczenie busa na wynajem

Wynajmując busa musisz mieć świadomość tego, że wypożyczalnia ma obowiązek jego ubezpieczenia w ramach polisy OC. Z reguły jednak istnieje możliwość dokupienia dodatkowego ubezpieczenia, które chroni kierowcę przed odpowiedzialnością za uszkodzenie pojazdu wynikające z jego winy lub innych, losowych wydarzeń. Zorientuj się jakie masz możliwości w tym zakresie, zanim zdecydujesz się wypożyczyć pojazd – stosunkowo niewielkie, dodatkowe koszty mogą okazać się zbawienne i zwolnić Cię z jakiejkolwiek odpowiedzialności finansowej.