Wynajmowanie busa to usługa zyskująca coraz większą popularność – nadal jednak budzi u niektórych obawę. Choć chcemy korzystać z udogodnień, które niesie za sobą wypożyczenie tego rodzaju pojazdu, odczuwamy obawę przed jego prowadzeniem. Czym wobec tego różni się prowadzenie busa od samochodu osobowego?

Czy mogę prowadzić busa?

Jednąz najpopularniejszych obaw przed prowadzeniem busa jest niewiedza na temat tego czy potrzebujemy do kierowania takim pojazdem dodatkowych uprawnień. Warto więc na wstępie podkreślić, że nie ma takiego wymogu – prawo jazdy kategorii B pozwala na prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Ten poziom uprawnień jest także wystarczający do tego, żeby prowadzić busa o możliwości przewozu do 9 osób, razem z kierowcą. Jeśli jesteś więc posiadaczem prawa jazdy B nie musisz martwić się prowadzeniem tego rodzaju busa – Twoje uprawnienia są wystarczające. 

Bus a osobówka – czym różni się prowadzenie? 

Bus od samochodu osobowego różni się przede wszystkim gabarytami, nic więc dziwnego, że prowadzenie go po raz pierwszy może budzić swego rodzaju obawy. Kluczowe jest w związku z tym, przed rozpoczęciem podróży, zapoznanie się z wymiarami pojazdu. Zwykle decydując się na wynajem busa planujesz udać się nim w dalszą trasę – warto więc przed rozpoczęciem drogi pojeździć busem po mniej uczęszczanej drodze lub parkingu. Największą różnicę w procesie prowadzenia tego rodzaju pojazdu zauważysz na niezabudowanej i otwartej przestrzeni – to na niej odczuwalny będzie, zdecydowanie większy niż w samochodzie osobowym, boczny wiatr.

Bus a samochód osobowy – różnice w pojeździe

Niektóre modele busa posiadają siedzenie ustawione pod innym kątem niż w samochodach osobowych – tego rodzaju rozwiązanie jest wprowadzone, po to, by zapewnić maksymalny komfort widoczności oraz manewrowania pojazdem. Nie musisz się jednak obawiać, że przeszkodzi to w prowadzeniu busa – to wyłącznie ułatwienie dla kierowcy. W niektórych modelach tego rodzaju pojazdów może wystąpić także brak lusterka kabinowego – wówczas należy precyzyjnie ustawić lusterka boczne, bo to na nich będzie bazować widoczność. 

Bus 9-osobowy a bagaże 

Wynajęcie busa pozwala na przewóz większej ilości bagaży niż samochód osobowy – kiedy więc decydujesz się na prowadzenie takiego pojazdu, musisz sprawdzić czy są one właściwie zabezpieczone. Bagaże w busie mogą stanowić zagrożenie podczas hamowania – np. gwałtownego, w przypadku niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Bus z automatyczną skrzynią biegów

Przed rozpoczęciem podróży busem powinieneś sprawdzić także jaki rodzaj skrzyni biegów on posiada – niektóre modele pojazdów są wyposażone w automatyczną skrzynię. Jeśli nigdy nie prowadziłeś takiego pojazdu, warto zweryfikować, jak się w tym odnajdujesz. Tzw. “automat” opiera się na innych zasadach – mechanizm samoczynnie zmienia biegi, a kierowca operuje wyłącznie gazem i hamulcem – prawą nogą oraz ręczną dźwignią zmieniającą kierunek jazdy przód-tył. Tego rodzaju pojazdy nie wymagają zmiany biegów przez kierowcę – to rozwiązanie zdecydowanie ułatwia prowadzenie, szczególnie w długiej trasie. Równocześnie jednak nie zwalnia z konieczności zachowania pełnej koncentracji i uwagi na drodze. 

Pamiętaj o tym, że, poza drobnymi różnicami, prowadzenie busa nie różni się od samochodu osobowego – jeśli jednak odczuwasz obawy przed kierowaniem takim środkiem transportu, możesz wynająć busa z kierowcą – tego rodzaju usługa jest dostępna w ofercie VIPBUS Polska.