Wynajmowanie busa to usługa zyskująca coraz większą popularność – nadal jednak budzi u niektórych obawę. Choć chcemy korzystać z udogodnień, które niesie za sobą wypożyczenie tego rodzaju pojazdu, odczuwamy obawę przed jego prowadzeniem. Czym wobec tego różni się prowadzenie busa od samochodu osobowego?
Czy mogę prowadzić busa?
Jedną z najpopularniejszych obaw przed prowadzeniem busa jest niewiedza na temat tego czy potrzebujemy do kierowania takim pojazdem dodatkowych uprawnień. Warto więc na wstępie podkreślić, że nie ma takiego wymogu – prawo jazdy kategorii B pozwala na prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Ten poziom uprawnień jest także wystarczający do tego, żeby prowadzić busa o możliwości przewozu do 9 osób, razem z kierowcą. Jeśli jesteś więc posiadaczem prawa jazdy B nie musisz martwić się prowadzeniem tego rodzaju busa – Twoje uprawnienia są wystarczające.
Bus a osobówka – czym różni się prowadzenie?
Bus od samochodu osobowego różni się przede wszystkim gabarytami, nic więc dziwnego, że prowadzenie go po raz pierwszy może budzić swego rodzaju obawy. Kluczowe jest w związku z tym, przed rozpoczęciem podróży, zapoznanie się z wymiarami pojazdu. Zwykle decydując się na wynajem busa planujesz udać się nim w dalszą trasę – warto więc przed rozpoczęciem drogi pojeździć busem po mniej uczęszczanej drodze lub parkingu. Największą różnicę w procesie prowadzenia tego rodzaju pojazdu zauważysz na niezabudowanej i otwartej przestrzeni – to na niej odczuwalny będzie, zdecydowanie większy niż w samochodzie osobowym, boczny wiatr.
Bus a samochód osobowy – różnice w pojeździe
Niektóre modele busa posiadają siedzenie ustawione pod innym kątem niż w samochodach osobowych – tego rodzaju rozwiązanie jest wprowadzone, po to, by zapewnić maksymalny komfort widoczności oraz manewrowania pojazdem. Nie musisz się jednak obawiać, że przeszkodzi to w prowadzeniu busa – to wyłącznie ułatwienie dla kierowcy. W niektórych modelach tego rodzaju pojazdów może wystąpić także brak lusterka kabinowego – wówczas należy precyzyjnie ustawić lusterka boczne, bo to na nich będzie bazować widoczność.
Bus 9-osobowy a bagaże
Wynajęcie busa pozwala na przewóz większej ilości bagaży niż samochód osobowy – kiedy więc decydujesz się na prowadzenie takiego pojazdu, musisz sprawdzić czy są one właściwie zabezpieczone. Bagaże w busie mogą stanowić zagrożenie podczas hamowania – np. gwałtownego, w przypadku niebezpiecznej sytuacji na drodze.
Bus z automatyczną skrzynią biegów
Przed rozpoczęciem podróży busem powinieneś sprawdzić także jaki rodzaj skrzyni biegów on posiada – niektóre modele pojazdów są wyposażone w automatyczną skrzynię. Jeśli nigdy nie prowadziłeś takiego pojazdu, warto zweryfikować, jak się w tym odnajdujesz. Tzw. “automat” opiera się na innych zasadach – mechanizm samoczynnie zmienia biegi, a kierowca operuje wyłącznie gazem i hamulcem – prawą nogą oraz ręczną dźwignią zmieniającą kierunek jazdy przód-tył. Tego rodzaju pojazdy nie wymagają zmiany biegów przez kierowcę – to rozwiązanie zdecydowanie ułatwia prowadzenie, szczególnie w długiej trasie. Równocześnie jednak nie zwalnia z konieczności zachowania pełnej koncentracji i uwagi na drodze.
Pamiętaj o tym, że, poza drobnymi różnicami, prowadzenie busa nie różni się od samochodu osobowego – jeśli jednak odczuwasz obawy przed kierowaniem takim środkiem transportu, możesz wynająć busa z kierowcą – tego rodzaju usługa jest dostępna w ofercie VIPBUS Polska.